Fizikalna terapija manuelnom masažom je najcešce primenjivani vid pasivne kineziterapije. U odnosu na svrhu primene, ona se deli na terapijsku, sportsku i higijensktu masažu.
Terapijska masaža se koristi u lečenju raznih oboljenja i povreda. Ona se deli na klasicnu terapijsku masažu, limfnu drenažu i refleksnu masažu.
Sportska masaža se primenjuje kod sportista radi povecanja funkcionalne sposobnosti organizma i smanjenja zamora.
Higijenska masaža se primenjuje radi negovanja tela i povecanja opšte zdravstvene sposobnosti. U ovu vrstu masaže ubraja se i kozmeticka masaža.
Klasicna terapijska masaža može da se definiše kao sistem metodickih pokreta ruku tzv. hvatova, koje terapeut primenjuje na bolesniku kao pasivnom objektu. Fiziološko i terapijsko dejstvo masaže ( mehanoterapije ) zasniva se na mehanickom nadražaju ekstero-, proprio- i interore-ceptora, pri cemu se javljaju refleksne reakcije raznih tkiva i organa. Masaža, takode, ima i direktno mehanicko dejstvo na tkiva. Pod uticajem masaže povecava se oticanje limfe i venske krvi, u tkivima nastaje aktivna hiperemija arteriola i kapilara, povecava se lokalni metabolizam i eliminacija raspadnih metabolickih produkata, povecava se resorpcija otoka i raznih patoloških depozita u tkivima, poboljšava se trofika tkiva. Masaža deluje analgeticki, a neki od hvatova na povišeni tonus mišica deluju spazmoliticki. Koža je prvi organ na koji deluje masaža. Pod njenim utiCajem odstranjuju se deskvamirane epidermne celije, povecava se sekretoma aktivnost znojnih i lojnih žlezda, povecava se turgor i elasticnost kože. U koži se stvaraju histamin i histaminu slicne materije koje izazivaju hiperemiju. Pod uticajem masaže u mišićima se povecava cirkulacija krvi i resorpcija raspadnih produkata metabolizma, smanjuje se zamor i poboljšava kontraktilna sposobnost. Masaža smanjuje opšti zamor i deluje relaksantno i sedativno.